Muzika pro nezaujaté uši No.1 hostila tři kapely - HUDEBNÍ EXPERIMENT zabývající se živými koncerty, bez nichž to nepůjde. Každý muzikant totiž potřebuje vidět, slyšet, komunikovat se svým publikem, předávat a brát energii. Oni muzikanti jsou svým způsobem exhibicionisti, a když vidí, jak se lidi baví , o to víc se snaží, předvádí a excelují. Na prvním setkání tohoto druhu se představila speciální kolekce: FREE JAZZ TRIO, BLUES ANGELS, EL CAMINO.

U této kolekce se nejedná o žádné odpadky, olezlý šunt, ale o plnohodnotný, potentní a pořádně žhavý nářez, jež rozhýbe i neznalého a navíc je to něco, co nesmírně pomáhá, co vám dává energii, rozhýbe vám celé tělo a nebo také podráždí mnohým shnilé nervové centrum a doufám, že tento záblesk bude patřit mezi obranné mechanizmy udržující naši rovnováhu v našem, ne vždy blahém, prostředí. Proto mám přání a potřebu ještě nějakou dobu realizovat některé připravené dosud neuskutečněné projekty /např. MUZIKA PRO NEZAUJATÉ UŠI/. Moje krédo není však jenom v mých rukách. Občas se mi daří pozorovat, co se se mnou děje, co dělám nebo co je pro mě přirozené a co není . Pozoruji to pokud možno soustředěně a dovídám se stále nějaké nové věci /např. El Camino/, které mě překvapují a dávají energii uskutečňovat neuskutečnitelné

MUZIKA no.1
FREE JAZZ TRIO

Tato skvělá freejazzová akrobacie a energická exhibice - to jsou kvality alternativního jazzového proudu. Tato hudba někoho spojuje, nezabývá se krásou, směřuje někam, vzdaluje se od něčeho, rozzlobí souseda, rozproudí krev, umí se vymanit z vlivu, zastavuje proud myšlenek, je formou s citem pro zvuk, umí znít, je montáží živočišnosti a zároveń uvolněnosti, protestuje proti samolibé zaostalosti některých muzaků a objevuje současně nové dosud neobjevené prostory.

Free jazz trio (FJT) mělo premiéru již 10.2.1972. Skupinu založil a ideovým vůdcem byl saxofonista Milan Opravil. Původní sestavu M. Opravila doplňovali ještě kontrabasista Josef Černý a bubeník Antonín Náplava. Obsazení FJT se průběžně Obrazekměnilo: J. Bláha přišel v roce 1973, P. Večeřa začal hostovat od r.1976 a stálým členem je od r. 1979. Jako poslední přišel L. Záruba v roce 1987. Ve FJT dále účinkovali také bubeníci, Jiří Stratil, Miroslav Vykydal a kontrabasista Josef Mahdal. V současné podobě skupina hraje od roku 1989, kdy M. Opravil ze zdravotních důvodů ukončil hudební činnost. V posledních dvou letech příležitostně hostuje s   FJT také původní bubeník A. Náplava.

Odchod M. Opravila znamenal nutnost hledání nové koncepce freejazzového projevu, který se od té doby přiklonil ještě více k programové volnosti s důrazem na vlastní tvorbu. FJT Olomouc je v rámci naší republiky známým a současně nejvytrvalejším reprezentantem specifického hudebního (často velmi expresivního a nekompromisního) projevu, plně odpovídajícího pojmenování této kapely. alba : (CD vydaná vlastním nákladem)

Dnes na " Vlnobytí "- 2002 (záznam z koncertu 1988)

" Muzika z jídelen závodního stravování " - No. 3 " - ( záznam z r. 1986, kompilace různých kapel )

"Looking Back in Dream" - 2003 (výběr z koncertu k 30. výročí vzniku FJT z roku 2002 )

"Temperance" FREE JAZZ TRIO ( Nahráno 24-25. 1. 2004 ve studiu Pařezová chaloupka . obsazení : /JOSEF BLÁHA -sopránsaxofon, tenorsaxofon,el. housle

/PETR VEČEŘA - bicí nástroje / LUDĚK ZÁRUBA - basová kytara

BLUES ANGELS

Kapela byla založena na podzim v roce 2000 a za krátkou dobu se stala pevnou součástí programů olomouckých hospod a klubů /PONORKA, JAZZ Tibet klub, S-klub, U-klub, atd./, včetně některých programů pořádaných odborem kultury ÚMO. Protagonisty kapely jsou zkušení hudebníci, bluesový zpěvák Zdeněk "ČIKO" Šindlář a kytarista

Miroslav Zbončák, kteří spolu působili v několika souborech v letech 60-tých a 70-tých /Angels, Bluesmen, Démon aj./, později v souboru JAZZ- KONTRAKT. Zbývající hráči jsou mladí, ale ostřílení hudebníci, kteří působí v různých amatérských rockových, jazz-rockových a bluesových kapelách. Nynější spoluhráči jsou: baskytarista Radek Lindner - zkušený hráč, hrající spolehlivou a přesnou basovou linku. Motorem kapely je mladý, velmi talentovaný bubeník Martin Svoboda, působící ještě v dalších seskupeních na olomoucké scéně, který svým energickým stylem hry dává kapele ten správný tah. Staronovým hráčem kapely je pianista a hráč na klávesové nástroje, Richard Mlynář, působící v několika jazzových seskupeních, rovněž Kapela se úspěšně prezentovala v roce 2001 skladatel a aranžér. na tradičním BLUES APERITIVU v Šumperku a v témže roce na podzimním festivalu BLUES ALIVE zahajovala V U klubu Olomouc Repertoár souboru tvoří převážně převzaté skladby, hlavně amerického bluesového kytaristy a zpěváka Stevie Ray Vaughana, jehož hudba nás svým dravým pojetím uchvátila. V repertoáru kapely jsou i skladby světových bluesmenů. Část repertoáru tvoří také skladby a aranže z původní tvorby souboru, převážně zpěváka kapely Zdeňka Šindláře a kytaristy Miroslava Zbončáka s českým textem.

V současné době kapela hledá možnosti kontaktů vystupovat i v klubech jiných měst a také se zúčastnit různých bluesových přehlídek a festivalů. Dále natočila koncem r. 2002 jako DEMO snímek své první CD s názvem TICHTROPE. Rok 2006 je pro kapelu velkou pauzou. Připravuje nový program s novým bubeníkem.

MIROSLAV ZBONČÁK- kytara / ZDENĚK "ČIKO" ŠINDLÁŘ -zpěv,harmonika /  RADEK LINDNER -basová kytara / MARTIN SVOBODA-bicí / RICHARD MLYNÁŘ-klávesy/

podle B.A. upravil v n o r

 

 

 

EL CAMINO

BLBEJ SEN.

Založit kapelu, co by hrála blues or boogie jsem chtěl od tý doby, co Porta už nebyla to co dřív. Jednou odpoledne jsem měl sen o parťákovi, co hraje na kytaru, nosí bílej klobouk a my spolu sjíždíme celej jih států klimatizovaným autobusem. Když jsem se probudil, tak ten chlápek v klobouku pil pivko o dva stoly dál....Už to nebudu kouřit .

BLUEGRASS.

Hrál jsem tenkrát bluegrass, což je dobrá muzika na to, jak se naučit správně nosit klobouk. Ten chlápek taky hrál bluegrass kromě drobných pokusů s bigbítem a nesplněným přáním umlčet měsíc.

EL CAMINO.

Uběhlo pár let, když jsme my dva, teda Milan Mužík (kytara a zpěv) a já Michal Kupčík (basa a sem tam zpěv) začali shánět bubeníka v pevné víře, že budeme hrát to nejdrsnější blues na světě. A vymysleli jsme název El Camino

 

PŘICHÁZÍ ELVIS.

Bubeník Elvis nám zkusil vysvětlit, co je rytmus

ODCHÁZÍ ELVIS.

PŘICHÁZÍ LIBOR.

Libor Spurný, bubeník známý z mnoha olomouckých regionálních zábavových kapel, se odvážil a začal hrát s nejostřejší boogie kapelou z Texasu.............. Už jsem říkal, že to nebudu kouřit ?

JSME

Měl bych ještě napsat, že jsme z Olomouce, teda kromě kytaristy, který je z České Třebové. To jsem musel zdůraznit, aby se nenaštvala východočeská část fanoušků. Hudební nosič zatím žádný nemáme, protože není label, co by si to lajzl.

KONEC

A to je milí přátelé asi všechno, co se od nás dozvíte. Fakt!

Milan Mužík : kytara, zpěv // Michal Kupčík : basa // Libor Spurný : bicí

Za ELCamino M.K

 

© 2007 DESIGN & vnor

novaÁ ZoNa
´
´
FREE JAZZ TRIO
BLUES ANGELS
FREE JAZZ TRIO
novaÁ ZoNa
´
´
Home.TVORBA vnor.KULTURNÍ postřehy.ethnicVNOR.MUZIKA.WEB VNOR.EXPERIMENTAL.